Microsoft Sunucular  

Microsoft Sunucu Ailesi

İster büyük ister küçük olsun, çok kullanıcılı kurumlarda, siber güvenlik konusunda dikkat edilmesi gereken bileşenlerin en önemlilerinden biri, sunucularda ve istemcilerde kullanılan işletim sistemleri, yani kullanıcı arayüzleri ve güvenli kullanımlarının sağlanması için gerekli olan yapılandırmalardır.

Dünya üzerinde bilinirlik oranı en yüksek sunucu işletim sistemleri Microsoft firmasına ait olan Windows Server işletim sistemleridir. Windows Server ailesi Windows NT versiyonlarından itibaren çok sayıda sistem için oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüzde daha önceki 2012, 2016 gibi sürümlerde dahil olmak üzere, en yeni olan Windows Server 2019 sürümünün piyasa dağıtımı ve satışı yapılmaktadır. 

Windows Server ailesi çok çeşitli sürümlere sahip olup geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Kurumlarda bu işletim sisteminin tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri, Microsoft firmasına olan güven, yaygınlık, geniş dokümantasyon ve destek ağı gibi unsurlardır.  Bu nedenlerden dolayı bilişim danışmanları, kurumların ihtiyaçlarını belirledikten sonra, yaygın olarak bu işletim sistemlerini tercih edebilir.

Yaygın kullanımı ve bilinirliği, doğal olarak ardındaki yaygın servis desteğine bağlı olarak bu sistemin tercih edilmesi sonucunda, kurumların bütçelerine satın alma, işletme ve bakım maliyetlerinde önemli bedeller yansımaktadır. 

Microsoft Sunucular kullanım konusunda geniş yelpazeye sahiplerdir, yaygın olarak aşağıdaki şekillerde kullanılmaktadırlar.

 

  • Kullanıcıların ve paylaşım kaynaklarının merkezi olarak yönetilmesi.
  • Web sitelerinin yayınlanması
  • Ortak kullanılan dokümanların yönetilmesi
  • Elektronik posta hizmetleri
  • Kurumsal yazılımların konumlandırılması
  • Veritabanları ve bilgi arşivinin konumlandırılması
  • Veri güvenliğinin ve yedeklemenin sağlanması

Sunucu işletim sistemleri, genelde kurumda konumlandırılan fiziksel sunucular üzerinde kullanılmaktadır. Kavram olarak fiziksel sunucular ile sunucu işletim sistemleri birbirine karıştırılıyor olsalar da, aslında fiziksel sunucular üzerinde çalışırlar ve ihtiyaç olan hizmetler için bir kullanıcı arayüzü oluştururlar. Yukarıda sıralanan özelliklerin bir çoğu, sunucu işletim sistemleri ile birlikte gelmektedir. Bunun yanı sıra bazı özellikler, sunucu lisansına ek olarak satın alınması gereken üçüncü parti yazılımlar olarak temin edilmekte ve ihtiyaca göre yapılandırılarak servise alınmaktadır.